Poruchy čističky odpadních vod

31. 5. 2017

V posledních dnech byly opět poruchy na čističce odpadních vod způsobené občany

Co nepatří do kanalizace

• biologický odpad  jako zbytky jídel, zbytky zeleniny a ovoce a dalších potravin např. ořechy,
  • odpady z kuchyňských drtičů (jejich instalace s odpadem rozdrceného materiálu do kanalizační sítě je nepřípustná),
  • tuky a oleje (fritovací a ostatní oleje z domácností). Oleje dávejte do pet lahví a odevzdávejte do označené popelnice u obchodu.
  • veškeré hygienické potřeby (dámské hygienické vložky, dětské vlhčené ubrousky), hadry, drátěnky
  • chemikálie a další nebezpečné látky,
  • staré barvy, ředidla, lepidla,
  • kyseliny, hydroxidy, detergenty,
  • mazadla, oleje a další ropné látky,
  • zbytky čistících prostředků,
  • domácí a zahradní chemie,
  • radioaktivní, infekční a karcinogenní látky,
  • stavební hmoty,
  • léky,
  • odpady z chovů zvířat včetně močky, či kejdy.

Pokud jsou shora uvedené látky vypuštěny do kanalizace, přitečou na čistírnu odpadních vod, kde způsobí komplikace při procesu čištění odpadních vod. Čištění se tak stává finančně nákladnější, což v konečném důsledku zaplatí všichni obyvatelé obce.

Pokud budou poruchy způsobené vhazováním odpadů z domácností do kanalizace pokračovat, může v budoucnu dojít k předání údržby Svazku vodovodů a kanalizací, protože nebudeme schopni sami zajišťovat časté řešení havárií a stočné by v obci výrazně a skokově zdražilo!

Dále upozorňujeme, že odpad ze zahrádky – bioodpad nepatří do popelnic ale do kontejneru, který je na prostranství za domem č.p. 25.