Jdi na obsah Jdi na menu
 


JE Dukovany - virtuální realita

Nejnovější virtuální realitu představují v Dukovanech

 

 

Dukovanské infocentrum představuje nejnovější verzi virtuální reality, kdy prostřednictvím speciálních brýlí přenese návštěvníky do nejstřeženějších částí elektrárny. Nově mohou návštěvníci ovládat vybraná zařízení vlastníma rukama. Jako první si ji vyzkoušeli studenti Znojemského gymnázia. 

 

Průchod přes řadu kontrol do střeženého prostoru, Čerenkovovo záření v reaktoru, pohled z chladicích věží. To je jen příklad zcela věrného prostředí, ve kterém se ocitnou návštěvníci dukovanského infocentra. K dispozici mají všichni dohromady nejnovější verzi virtuální reality. Poprvé v tomto rozsahu přitom mohou některé úkony ovládat vlastníma rukama.

První prohlídku jaderné elektrárny ve VR na světě jsme představili před rokem v Temelíně. V Dukovanech jsme zopakovali, co v Temelíně fungovalo, a přidali několik novinek navíc, hlavně interaktivitu. ReakTour je ideální kombinací zábavy a technického vzdělávání, která se nám obrovským způsobem osvědčila,“ říká vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková.

Návštěvníci se po nasazení speciálních brýlí dostanou přímo do běžně nepřístupných prostor. Prohlídka je navíc umocněna tím, že rukama ovládají jednotlivé prvky prohlídky, případně některé ze zařízení.

Je to pecka! Virtuální realitu znám, ale tohle je pro mě novinka. Člověk jen neprochází, ale může si vybírat, co ho zajímá, třeba na velíně jsem vůbec nepřemýšlel a volil hned možnost vidět abnormální stav,“ shrnuje první dojmy Jan Feichtinger z kvarty Znojemského gymnázia.

„Skoro se mi udělalo špatně, když jsem prolétala nad chladicí věží a super je, že uvidíte jaderný reaktor. Je to něco, co vlastně realitu překonává,“ doplňuje jeho kolegyně Ellen Pavlíčková.

Virtuální „ReakTour“ je přístupná zdarma během jednotlivých prohlídek v dukovanském infocentru, vždy pro maximálně 50 lidí najednou. S nastavením a ovládáním návštěvníkům pomohou průvodkyně, poté už si jen návštěvníci vybírají typ  prohlídky – zda chtějí českou, nebo anglickou verzi. Zážitek trvá něco málo kolem dvaceti minut.

S virtuální realitou, zatím ale bez pokročilého ovládání rukama, se už rok setkávají i návštěvníci Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Dosud jí prošlo přes 30 tisíc lidí a mimo jiné patřila mezi nejpopulárnější součásti českého zastoupení na celosvětové klimatické konferenci COP 2022 v Egyptě. 

Reaktour je založena na virtuální platformě Meta a návštěvníkům ji zprostředkovávají brýle Oculus Quest 2, k dispozici návštěvníkům je v Dukovanech 50 souprav spolu se sluchátky. Je určena jak organizovaným návštěvám například škol, institucí a společností, tak i široké veřejnosti. V případě zájmu je ale nutné se objednat na infocentru na tel. č. 561 105 519, e-mailu: infocentrum.edu@cez.cz nebo se mohou registrovat zde: https://www.cez.cz/cs/o-cez/infocentra/dukovany-135065

 

Ing. Jiří Bezděk, tiskový mluvčí ČEZ, a. s., JE Dukovany