Informace pro nakažené koronavirem - spolupráce s obcí

Starostové obcí nedostávají od hygienckých stanic informace o počtech ani jménech nakažených. Obec má ale povinnost zajistit bezpečnou likvidaci odpadu. Starostové obcí jsou připraveni nakaženým pomoci zajistit nákup základních potřeb i léků, jsou připraveni zajistit bezpečnou likvidaci odpadů. Nakažení však nemají povinnost informovat starostu.  Pokud si nakažení jsou schopni zajistit veškeré potřeby například v rodině, je nutné dodržovat tyto zásady:

• nakažení a osoby zajišťující pomoc nesmí být ve vzájemné přímém kontaktu (ani v rouškách).
  • předávání potravin a nákupů musí být prováděna v jednorázových taškách nebo obalech a to položením za domovní dveře. Od infikované domácnosti není možné přebírat tašky a obaly na nákupy.
  • je možné domluvit si i dovážení obědů v jednorázových obalech před dveře domů (v naší oblasti to zajišťuje školní jídelna ve Višňovém).
  • odpady z domu je nutné vkládat do zavázaného pytle (zavázaný pytel může být i v popelnici, pro lepší manipulaci).  Jedná se o veškerý odpad tj. včetně plastů, papírů a skla.

Osoby zajišťující pomoc nakaženým domácnostem by měly dbát zvýšené bezpečnosti. Je vhodné používat například při odvozu odpadu jednorázové rukavice.

Obdobná opatření by měly dodržovat i osoby a domácnosti, které jsou v karanténě z preventivních důvodů.

Osoby, u kterých je nákaza prokázaná, mohou pomoci zastavit šíření infekce zadáním údajů do projektu Mapy.cz  ZDE

Karanténa je velmi náročná na psychiku. Jak zvládnou karanténu radí vojenský psycholog: